Vysvětlivky a FAQ

  Vysvětlivky a FAQ

  Vysvětlivky a často kladené dotazy
   
   
  stravování
  AL nebo AI  
  all inclusive - veškeré nápoje a jídlo v ceně - v neomezeném množství.
  PP  
  plná penze - snídaně, oběd, večeře v ceně
  P nebo HB  
  polopenze - snídaně a večeře v ceně
  S nebo BB  
  snídaně - snídaně v ceně
  KS / CBF  
  Kontinentální snídaně (snídaně evropského typu - pečivo, sýr, salám...)
  AS / ABF  
  Americká snídaně (bufet, švédský stůl)
   
   
  ubytování
  STU #  
  Studio pro max. # osob
  Studio je jeden pokoj pro 2-3 osoby, s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou
  APT #  
  Apartmán pro max. # osob
  Apartmány jsou zpravidla pro 4-6, někdy i více osob, mají jednu či dvě oddělené ložnice s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou.
  MOB #  
  Mobilhome pro max. # osob
  Mobilhome pro 4-6 osob, obývací část, zpravidla dvě dvoulůžkové ložnice, koupelna a WC. V obývací části jídelní kout a kompletně vybavený kuchyňský kout.
  1/1 nebo SGL  
  Cena za ubytování jedné osoby v jednolůžkovém pokoji
  1/2 nebo DBL  
  Cena za ubytování jedné osoby ve dvoulůžkovém pokoji při plném obsazení
  1/3 nebo TPL  
  Cena za ubytování jedné osoby ve třílůžkovém pokoji při plném obsazení
  1/4 nebo QUA  
  Cena za ubytování jedné osoby ve čtyřlůžkovém pokoji při plném obsazení

  Proč není pojištění součástí pobytu? 
  U pobytů autokarem přesně víme, od kdy do kdy vás musíme pojistit, tzn. kdy překračujete hranice. Bylo by tedy jednoduché dát pojištění do ceny dopravy. Někteří naši klienti si však kupují pouze jízdenku a nemusí to být jízdenka přesně časově určená, v pobytovém místě se někteří zdrží týden, jiní se vrací po dvou měsících. Také pokud cestujete vozem, můžete vyjet dříve a vrátit se později, protože se chcete zastavit např. u tety v Rakousku, či cestou zařadit vlastní poznávací trasu. Pokud nám sdělíte, kdy vyjedete z ČR, rádi vám sjednáme komplexní cestovní pojištění přesně na dny, na které jej potřebujete.
   

  Proč si mám vybrat ubytování v privátech? 
  Všechno má svoje výhody. Pokud bydlíte ve větším komplexu, budete mít výhodu užívání celého areálu s bazény, restauracemi, sportovními plochami. Soukromé vilky mají většinou lépe udržované vnitřní zařízení, privátní zahrádku a místo pro váš vůz. Priváty jsou levnější, jsou sice dál od pláže, ale možná stejně jezdíte pokaždé na jinou pláž. 

  Jsou švédské stoly výhodou a jak je správně využívat? 
  Bufetové stoly jsou výhodou pro vaše děti, které by nejedly místní speciality, ale mají rády kopce hranolků a mnoho zeleniny, někdy jim stačí málo, někdy si jdou vícekrát přidat. Místní speciality se střídají s mezinárodními jídly, každý den můžete mít od všeho trošku nebo pokaždé něco jiného. Raději si jděte nabrat vícekrát, talíř si můžete pokaždé vyměnit a chutě jednotlivých pokrmů se vám nepromísí. U večeře můžete sedět třeba dvě hodiny a klidně si můžete několikrát přidat, je však zakázáno mimo restauraci cokoliv odnášet. Nápoje objednáváte u číšníka, kterého neurazíte přiměřeným spropitným.
   
   
   
  Pořádají se na místě výlety? 
  Každý delegát pořádá výlety pro klienty, o které se v letovisku stará. Budete si moci vybrat od kratších polodenních výletů až po celodenní lodní výlety nebo večerní programy. Výlety se ovšem pořádají i v místech, kde není český delegát. Místní agentury vám nabídnou výlety s průvodcem, který hovoří místním nebo některým mezinárodním jazykem. Třeba nebudete rozumět úplně každému slovu, ale stejně si většinou všechny letopočty nezapamatujete, hlavní je vidět!
   

  Jak často se o nás bude starat náš delegát? 
  Úřední hodiny jsou většinou dvakrát týdně. Kromě toho se se zástupcem cestovní kanceláře uvidíte na výletech. Pokud se potřebujete spojit s delegátem v neodkladné záležitosti, máte možnost mu zavolat na mobilní telefon. Pokud potřebujete opravdu pomoci ihned (např.zavolat záchranku či policii) nečekejte a obraťte se na kohokoliv – určitě pochopí, co potřebujete!
   

  Jak postupovat, když na pokoji není vše v pořádku? 
  Pokud potřebujete přestlat lůžko, protože nejste pár a pokojská ustlala „po francouzsku“ se společnou přikrývkou, pokud vám pokojská odnesla použité ručníky a nepřinesla nové, pokud vaši sousedi jsou hlučnější než je slušné a obvyklé, pokud objevíte závadu na vašem hotelovém pokoji nebo v rezidenci, která má vlastní recepci, nevolejte do Čech ani nečekejte na schůzku s delegátem. Pokuste se nahlásit vše na recepci, nemluvíte-li cizím jazykem, vezměte papír a klidně situaci namalujte. Náprava je většinou provedena dříve než při řešení oklikou. A na pokojskou se nezlobte, i ona je člověk, který občas udělá chybu.
   
   
   
  Výlety jsou poměrně drahé. Proč ? 
  Výlety se pořádají ve spolupráci s místní agenturou, ceny se skládají z cen vstupného, místní dopravy a zahraničních platů a daní. Cestovní kancelář však občas zvýhodňuje ceny při nákupu několika výletů současně.
   
   
   
  Jsem sama, ráda bych vyjela na pobyt pro ženy. V katalogu však jsou jen pobyty s aerobikem. Musím se zúčastnit cvičení aerobiku? Co když jim nebudu stačit?
   
  Pobyty s aerobikem jsou nejen pro dívky a ženy, které chodí pravidelně cvičit. Jsou i pro samotné ženy, které budou cvičit pokaždé jenom chvilku, dvakrát v týdnu, nebo také vůbec ne. Důležité je, že nemusíte shánět spolucestující, když chcete jet sama k moři. Ubytujeme vás s jinou ženou podobného věku, a program můžete plně přizpůsobit vašim představám.
   
   
   
  V ceně ubytování není stravování. Co budeme jíst?
   
  Máte velmi mnoho možností. Snídaně, přesnídávky či letní saláty si můžete připravit sami, kuchyňský kout je na to vybaven. Na večeře můžete chodit pokaždé někam jinam. Barevné tabule s fotografiemi pokrmů a jídelním lístkem v mnoha jazycích vás budou lákat vstoupit přímo na každém kroku po pěších zónách přímořských letovisek. Mnohdy je taková restaurace i ve vašem hotelu či poblíž rezidence. 
  A ceny? Turistické menu stojí 12-15 €, za kousek pizzy nebo sendviče dáte 2,5 – 4 €. Jíst podle vlastního výběru je výhodnější!
   
   
   
  Některé rezidence se mi zdají velké. Je tam soukromí? 
  Rezidence jsou velmi velkoryse řešené. Bloky bytů jsou uspořádány v prostorném parku, je zde dostatek místa, a je zde i odpovídající zázemí - prostorné chodby, dostatek míst v garážích, výtahy. Klientela je mezinárodní, a většinou se se svými sousedy nepotkáte, pokud si to nebudete přát.
   
   
   
  Proč musím povlečení vozit s sebou? 
  Nemusíte. Pokud si vezmete povlečení s sebou, šetříte svoji kapsu. V některých rezidencích jsou lůžkoviny v ceně, a také proto jsou tyto byty dražší. Ve všech apartmánových domech je však možnost si ložní prádlo vypůjčit. A pokud si zapomenete ručník, i ten se dá zapůjčit na recepci.
   
   
   
  Můžeme vzít navíc s sebou dítě? Nepotřebuje lůžko, stejně spí s námi. 
  V zásadě to není možné. Na pevné počty lůžek je v ceně apartmánu započítána spotřeba plynu a vody. To, že dítě spí s vámi přece neznamená, že nespotřebovává teplou vodu, nevaří se pro něj. Běžně se toleruje navíc dítě bez lůžka do čtyř let. Starší dítě je nutné umístit na lůžko.
   
   
   
  Cestujeme dvě rodiny pohromadě. Můžeme mít apartmány vedle sebe? 
  Samozřejmě. Pokud se přihlásíte k pobytu pohromadě, cestovní kancelář vám přidělí místa vedle sebe automaticky. Pokud se přihlašujete jednotlivě, svůj požadavek uveďte na přihlášku, určitě Vám vyhovíme.
   
   
   
  Vzdálenost k moři na Ischii se mi zdá velká! 
  Ostrov Ischia má skalnaté pobřeží, které se zvedá vysoko nad mořskou hladinu. Hotely a penziony jsou umístěné ve svazích nad mořem. K moři a plážím se tedy chodí po schodech, které se různě točí, a tím se vzdálenost prodlužuje. I když jste vzdušnou čarou pouze několik desítek metrů od moře, cesta prostě nevede přímo. Pro dýchání je však vzdálenost pár desítek metrů nadmořské výšky optimální.
   
   
   
  Jedeme autem a rádi bychom po cestě něco viděli. Co nám poradíte? 
  Tyto rady jsou součástí odbavení k zájezdu, které od nás dostanete před cestou. Poradíme vám optimální nejrychlejší cestu i alternativní vyhlídkové trasy. Dozvíte se také poplatky a aktuální ceny pohonných hmot. Trasu a poplatky lze zjistit také pomocí internetu, dobrá adresa je např.: www.mappy.com Pro některé země (Francii, Rakousko,…) je zde i počítadlo poplatků. 
  Pokud máte duši romantika a podrobnější mapu Evropy, můžete se kdekoliv zastavit, udělat neplánovanou odbočku. Největší radost totiž budete mít z krás, které objevíte cestou sami.
   
   
   
  Nebude nám v mobilhomech horko? 
  Všechny mobilhomy jsou umístěné mezi stromy, jejichž větve je chrání před účinky přímého slunce. Oceníte také, že celý přírodní areál je oplocený, tedy i velmi bezpečný pro vaše malé děti.
   
   
   
  Okradli nás po cestě a nemáme peníze ani na benzín. 
  Můžeme vám dopravit jakoukoliv částku peněz telegraficky kamkoliv na světě. Potřebujeme na to necelou hodinu. Stačí, když se spojíte se svými příbuznými v ČR, a oni dopraví částku pro vás na jakoukoliv pobočku Western Union (v každém městě, ve všech pobočkách CAMPANATOUR). Peníze si budete moci vyzvednout na pobočce WU v místě, kde se právě nacházíte. Peníze je možné tímto způsobem vyzvednout i bez osobních dokladů, pro vyzvednutí dostáváte heslo. Pobočky WU jsou ve světě opravdu všude. Pro zavolání hesla budete potřebovat být dosažitelní na telefonu. Pokud jste přišli i o mobil, zjistěte si číslo na kterém budete k dosažení (recepce hotelu, benzínka, bistro, …) a domluvte si přesnou hodinu, ve kterou se zde budete nacházet.
   
   
   
  Máme malého pejska, vejde se i do kabelky. Může s námi cestovat autobusem? 
  Opravdu nemůže. V autobusech jezdí k moři mnoho dětí i dospělých, kteří trpí nějakým typem alergie. Alergie na zvířecí srst je jedna z nejčastějších. Věřte, že i vás samotné by mrzelo, kdyby kvůli malému pejskovi nemohlo během cesty dýchat malé dítě. Mnoho ubytovacích zařízení v našem katalogu se zvířatům nebrání, ba naopak. Musíte však cestovat vlastním vozem. Vzhledem k podnebí doporučujeme vašim zvířecím miláčkům rozhodně pobyty v mimosezóně. Plánujete-li pobyt v hlavní sezóně, požádejte raději o hlídání babičku či pejska svěřte v Čechách hotelu pro psy.
   
   
   
  Je pro nás výhodnější si peníze před cestou vyměnit v ČR nebo až na místě? 
  Počítejte s tím, že budete potřebovat pár drobných na cestu (na WC, na pití, na placení dálnice,…) a hotovost na prvních pár dní. Jako zálohu je nejbezpečnější mít s sebou platební kartu a peníze vyzvedávat podle skutečné potřeby, protože zpětná výměna nespotřebovaných valut je vždy ztrátová. Ověřte si však, zda platební karta k vašemu účtu je platná i v cizině, a jaké jsou poplatky za výběr v cizině.
   
   
   
  Proč musím skládat kauci a v jaké měně? 
  Kaucí ručíte za to, že odevzdáte apartmán v takovém stavu, v jakém jste jej přebírali. Recepce či delegát vybírá kauci v místní měně. Kauce je běžná v celé západní Evropě. Místo složení kauce v hotovosti je čím dál běžnější ručení platební kartou. Částka se na účtu pouze zablokuje a po vašem odjezdu odblokuje, nic se nestahuje. Musíte mít pouze mezinárodní platební kartu, kterou hotelové zařízení akceptuje.
   
   
   
  Proč do Francie? 
  Třeba proto, že jste tam ještě nebyli, nebo naopak proto, že do Francie je dá jet každý rok, a stále budete mít co objevovat. Také proto, že do Francie se jedete celou cestu po velmi kvalitních dálnicích přes civilizované země. Francie je nejnavštěvovanější zemí světa.
   
   
   
  Je Itálie (Francie, Španělsko, Chorvatsko, …) bezpečná země? 
  Ano. Evropské prázdninové cílové země patří k modernímu civilizovanému světu, ve kterém se pro bezpečnost místních i turistů dělá maximum. Jako všude ve světě je nutné si dávat pozor především na běžnou pouliční kriminalitu. Tím myslíme kapsáře v tlačenici u stánku se suvenýry, zloděje fotoaparátů chodící kolem odložených věcí na pláži, na podvodníka stojícího vám za zády, když vkládáte PIN při výběru z bankomatu. Není třeba se obávat, pouze dávejte pozor například jako při cestě Prahou.
   
   
   
  Jsem sama (sám) a nemám s kým jet k moři. 
  Vyberte si pobyty pro ženy s aerobikem nebo pobytově poznávací zájezd (s noclehy na jednom místě). Důležité je, že nemusíte shánět spolucestující, když chcete jet sama (sám) k moři. Pokud na cestovní smlouvě podepíšete souhlas s doobsazením, ubytujeme vás s ženou (mužem) podobného věku. Cvičení a poznávání se zúčastňovat můžete (ale nemusíte) a pobyt tak můžete plně přizpůsobit vašim představám.
   
   
   
  Banka mi nabídla různé druhy platebních karet. Jaké jsou nejrozšířenější, aby mě žádný hotel, restaurace či benzínka neodmítla?
   
  V Evropě jsou bezpochyby jedničkou karty VISA a EC/MC. S těmito kartami vás odnikud nevrátí. Ve větších restauracích a obchodech přijímají i American Express a JCB, méně často Dinner's Club a Maestro.
   
   
   
  Jakou úroveň mají cvičitelé aerobiku a cyklističtí instruktoři? 
  Můžeme s jistotou odpovědět, že ve svém oboru jsou skutečnými odborníky. Samozřejmostí je platná licence pro vedení sportovních programů.
   
   
   
  Ve Francii (Itálii,…) je určitě draho! 
  Ceny jsou srovnatelné s cenovou úrovní Evropské unie. Nejlevnější potraviny nakoupíte v supermarketu, jídlo na ulici je dražší. Obložená bageta či kousek pizzy na ulici stojí od 2€ do 4€, grilované celé kuře v termosáčku 5-6 €, 1 láhev vína 1,50-2,50 €, 1 balík těstovin od 0,60 €, 200 g tvrdého sýra od 1,50 €, 1 láhev vody 1,5 litru od 0,30 €. Podle srovnávacího testu deníku Dnes je soubor vybraných potravin (bochník chleba, máslo, 1 kg rajčat, litr vína) ve Francii levnější než v Chorvatsku, Itálii, ale dražší než ve Španělsku nebo Řecku.
   
   
   
  Je to pěkná dálka. V jednom řidiči se to nedá ujet. 
  Pokud běžně cestujete ke Středozemnímu moři autem, na francouzském pobřeží budete autem z Prahy za 12-16 hodin (podle stylu jízdy), v severní Itálii i za 10 hodin, na Istrii za 12-14 hodin. Délka cesty závisí na síti a průjezdnosti dálnic. Pokud se v řízení nebudete střídat, před cestou si dopřejte vydatný spánek a vyjeďte na cestu časně ráno, abyste většinu trasy jeli za denního světla. Cestujete-li dále, můžete si cestu rozdělit tranzitním noclehem, ceny podle jednotlivých zemí 700-1500 Kč/os.
   
   
   
  Jeden týden nebo 14 dní dovolené? 
  I kratší dovolená přinese mnoho zážitků ze slunce a moře, či z romantických výletů. Příprava skutečné dovolené je však namáhavější pro toho, kdo balí zavazadla, připravuje oblečení a jídlo na cestu i pobyt, pro řidiče, pokud jedete vlastní dopravou. Po příjezdu na místo z vás spadnou všední starosti a začínáte odpočívat. Pokud si chcete skutečně odpočinout a dovolená u moře je jedinou letní dovolenou, zvolte čtrnáctidenní pobyt. Dvoutýdenní pobyt vlastní dopravou můžete zpestřit pobytem na dvou místech s přejezdem po týdnu.
   
   
   
  Neumím vůbec francouzsky, a z angličtiny mám jenom základy. Kde mi budou rozumět? 
  V turistických letoviscích se od turistů neočekává znalost jazyka. Personál je připraven na komunikaci v kterémkoliv ze světových jazyků (anglicky, italsky, německy, španělsky) či posunky. Určitě vám všichni porozumí v základních věcech. V Chorvatsku vám budou rozumět i pokud budete mluvit pomalu a zřetelně česky. Ubytovací poukaz vám dáváme v jazyce země, do které přijíždíte či v angličtině. 
  Ve složitějších případech (komunikace s lékařem, policií) vám může pomoci delegát. Slovíčka, která se vyplatí umět v cizí řeci je „dobrý den“ a „děkuji“. Přidáte-li úsměv, odvahu a optimismus, můžete cestovat kamkoliv.
   
   
   
  Láká nás zámoří, ale vždy jsme létali jen se skupinou s průvodcem. 
  Obavu má každý pouze z neznámého. Zkuste si tedy společně s námi vyjmenovat, co vás čeká: letiště v Praze, letiště v Paříži (přestup), malé letiště v zámoří. Na tomto letišti bude na váš let čekat místní člověk s cedulí s vaším jménem. Dopraví vás až do hotelu. Dále už se o vaše pohodlí stará recepce - vyřídí výlety, půjčení auta a doporučí místní speciality. Při zpáteční cestě je postup stejný. Poletíte pravidelnou linkou ČSA a Air France. Opravdu je to velmi jednoduché. A vůbec nepotřebujete vízum!
   
   
   
  Neztratíme se sami v Paříži (Londýně, Římě,…)? 
  Samozřejmě že ne. Od nás budete mít mapu centra s panoramatickým vyznačením pamětihodností a s plánem metra, dále mapku okolí hotelu s popisem cesty. Součástí informací je doporučení optimálních tras pro jednotlivé dny, aby vám nic podstatného neuniklo a přesuny od jedné památky ke druhé byly co nejkratší.
  Vytvářím objednávku...